Ch.PL, IPO I BESTA Dom Argosa

BESTA Dom Argosa
(NORA)


Ch.PL, IPO I
HD A

 

Urodzona: 21.11.1991

Maść: czarna podpalana

Rodowód: PKR.II-XC-18295

Hodowca: Danuta Waśniewska

Właściciel: Katarzyna Jaroszyńska
(zkuny@zkuny.eu)

  |  Opis  |   |  Osiągnięcia  |   |  Rodowód  |  

Ch.PL, IPO I BESTA Dom Argosa
Aby opisać NORĘ nie starczy nawet zasobów internetu. A w kilku zdaniach? Była najwspanialszą psią osobowością z jaką obcowałam. Mądra i wypełniona radością (ale radością mędrca, a nie podlotka), zawsze odpowiednio i taktownie zachowująca się w towarzystwie. Przyjaciółka na dobre i złe chwile. Powszechnie lubiana była wizytówką rasy. Wielu poniarzy odwiedzających hodowlę, na początku z rezerwą odnosiło się do rottweilerów, ale przy następnej wizycie chcieli najpierw przywitać się z NORĄ, a potem dopiero z ponami. Jej charakter czynił z niej nie tylko doskonałą matkę, ale i opiekunkę (tak rottweilerów jak i ponów). W hodowli pozostała jej córka LOPKA (FAMA), a równie piękna FANTA trafiła do hodowli Odemon (jej syn BORG Odemon zdobył tytuły: Młodzieżowego Championa Polski, Championa Polski i Interchampiona - gratuluję!).

Jej nieobecność jest najboleśniejsza.

DLACZEGO AKURAT NORA?

BESTA - 15 miesięcy
NORA w wieku 15 miesięcy

Mając najlepszą nawet sukę hodowlaną, każdy hodowca zastanawia się, czy nie włączyć do hodowli nowej linii. Mając już dorosłą GARDĘ, także i ja zaczęłam rozważać możliwość zakupu nowej suczki. Chciałam, żeby było to zwierze z dobrym pochodzeniem po mądrych, pracujących rodzicach. Trochę przypadkowo, ale jakże szczęśliwie, dowiedziałam się o miocie po TORZE z Czarciej Gawry i CLIFFie vom Aachener Tor. Z tego, bardzo atrakcyjnego jak na owe czasy, skojarzenia urodziła się między innymi moja późniejsza sunia Nora (BESTA Dom Argosa). Jak się później miało okazać Nora wprowadziła do „Kuny” świeżość. Z perspektywy lat mogę stwierdzić, że moja decyzja okazała się bardzo trafna. Nora przekazywała swoim potomkom przyjacielski charakter połączony z inteligencją i chęcią do pracy z człowiekiem, żywotność, temperament, elegancką budowę, suchą tkankę, pięknie osadzoną szyję i kontowania, pozwalające na doskonały, wydajny kłus.

Te wszystkie cechy widać nie tylko u jej dzieci, ale także u wnuków i prawnuków. To właśnie linia Nory jest kontynuowana i obecnie możemy poszczycić się trzecim pokoleniem o przydomku „z Kuny”.

Na zakończenie chciałabym podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Potomkowie Nory bardzo wolno rozwijają się fizycznie i psychicznie, pełną dojrzałość osiągają w wieku trzech - czterech lat. Dlatego na wystawach, cieszą oko sędziego dopiero po osiągnięciu tego wieku.

Ch.PL, IPO I BESTA Dom Argosa

Właściciel psa z mojej hodowli musi liczyć się z faktem, że to bardzo wymagające zwierzęta. Ich wychowywanie wymaga zachowania złotego środka pomiędzy stanowczością, konsekwencją, a wrażliwością i cierpliwością. Dużym błędem jest okazywanie zniecierpliwienia i złości. W przypadku psa z dużym temperamentem wystarczy konsekwentna praca, szkolenie i zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu.

Jeszcze jedną cechę charakteru Nory, można zaobserwować u jej potomków. Jest to wybitna inteligencja pozwalająca im być pełnoprawnym członkiem rodziny, psem - partnerem, a nie sługą.

Co do szkolenia, dzieci Nory charakteryzuje pasja tropienia i zapał do aportowania. Trochę gorzej z posłuszeństwem - nie widziały sensu we wciąż tych samych, musztrowych ćwiczeniach. Za to gonienie pozoranta i atakowanie uważały za przednią zabawę.

|  Początek strony  |

Niektóre z ocen:

I Zimowa Międzynarodowa wystawa Psów Rasowych w Warszawie (luty ’95)

Elegancka, o dobrej głowie, dobrze noszonej szyi, prawidłowym tułowiu, prawidłowej postawie, doskonała w ruchu.

(klasa użytkowa)

Sędzia międzynarodowy Piotr Król

 

Ch.PL, IPO I BESTA Dom Argosa
NORA na szkoleniu

Międzynarodowa wystawa Psów Rasowych w Warszawie (lipiec ’95)

Zgrabna, proporcjonalna suka, o bardzo dobrej głowie, sucha szyja, prawidłowy, pełne uzębienie, dobrze wysklepiona o dobrej głębokości klatka piersiowa, bardzo dobrze kontowana, bardzo dobra w ruchu. Niezbyt wyraziste podpalenie.

(klasa użytkowa)

Sędzia międzynarodowy Henryk Jurek

 

Międzynarodowa wystawa Psów Rasowych w Warszawie (lipiec ’96)

4,5 roczna elegancka suka z prawidłowa głową, dobra szyja, głęboka klatka piersiowa, szeroki front, ładna szata i podpalanie, ładny prawidłowy ruch.

(klasa championów)

Sędzia międzynarodowy Pettkó Csaba

 

Ch.PL, IPO I BESTA Dom Argosa

Klubowa Wystawa Rottweilerów (Łódź ’96)

Średnio duża, kość dobra, dobry temperament, dobra głowa, uszy prawidłowe, oczy brązowe, dobra kufa, zgryz prawidłowy, dobra klatka piersiowa, prawidłowe barki i kończyny przednie, dobra linia grzbietu, prawidłowe kontowanie kończyn tylnych, ciemnobrązowe podpalanie na klatce piersiowej, nieco czarne. Bardzo dobra w ruchu.

(klasa championów)

Sędzia międzynarodowy ADRK Kurt Lochnert

Międzynarodowa wystawa Psów Rasowych w Warszawie (marzec 2001)

Dobry wzrost, bardzo dobra linia górna, jak na wiek w bardzo dobrej kondycji wystawowej, ładny włos i umaszczenie, bardzo dobry ruch.

(klasa honorowa)

Sędzia międzynarodowy Bojan Matakowić

|  Początek strony  |


Ojciec

CLIFF vom Aachener Tor

CLIFF
vom Aachener Tor

ADRK76481

Maść czarna podpalana

O.

Int.Ch. Eursg. Eurjgds g.Klsg. HD-0, SchHIII

IWAN
vom Fusse der Eifel
62651
Maść czarna podpalana

O. Int.Ch. Bdsg. Klubsg. SchHIII, HD-0

FALKO von der Tente
M. czarna podpalana 55659

M.

HEIKE vom Fusse der Eifel
M. czarna podpalana 58099

M.

HD-0

BESSY
von der Zehntgasse
62758
Maść czarna podpalana

O. Bdsg. SchHIII, IPO III, HD-0

ELKO vom Luckshof
M. czarna podpalana 52776

M. HD-0

JESSY vom Sofienbusch
M. czarna podpalana 56824

Matka

Ch.PL, Zw.PL, IPO III TORA z Czarciej Gawry

Ch.PL, Zw.PL, IPO III

TORA
z Czarciej Gawry

PKR.O-CCXVI-52337

Maść czarna podpalana

O.

Zw.

LADYS J:R
Lilla Hagsater
PKR.O-CLVII-39693
Maść czarna podpalana

O.

MANFRED
M. czarna podpalana S 66661/78

M.

Rektorsgardens LADY
M. czarna podpalana S 32322/81

M.

Zw. PO I

NAJA
Korund
PKR.O-CXXXIII-34329
Maść czarna podpalana

O.

EX v.d Gruberheide
M. czarna podpalana ADRK 51568

M.

ALKYONE Kasmir CS
M. czarna podpalana PKR.O-CXIII-29576

|  Początek strony  |