Ch.PL AJAKS z Rybia i Ch.PL BESTA Dom Argosa

ROTTWEILER - PIES NIE DLA WSZYSTKICH

Dzieci Ch.PL BARONA Darbo i VIVY z Kuny
Dzieci Ch.PL BARONA Darbo i VIVY z Kuny
Zapewne czasami zadajesz sobie pytanie czy to właśnie nie Tobie powinien, na co dzień, towarzyszyć dumny i piękny rottweiler. Oczywiście może się okazać, że Ty i ta rasa zostaliście dla siebie stworzeni. Niestety często okazuje się, że rzeczywistość przerasta wyobrażenia. Dzieje się tak ponieważ rottweilery nie są rasą przeznaczoną dla każdego - wręcz przeciwnie - potencjalnych, odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych właścicieli jest naprawdę niewielu. Dlatego dobrze zastanów się zanim do Twojego domu trafi mała, wesoła czarno podpalana kulka, która za kilka miesięcy przekształci się w samodzielnego, silnego i pewnego siebie przedstawiciela tej wyjątkowej niemieckiej rasy.

Ch.PL BESTA Dom Argosa z ponem
Ch.PL BESTA Dom Argosa z ponem
O ile nad pielęgnacją rottweilera nie trzeba się przesadnie rozwodzić, gdyż jest niezwykle prosta, o tyle charakter tych psów musi być szerzej omówiony. Te psy nigdy nie staną się służalczymi owczarkami – to inteligentni i wymagający partnerzy dnia codziennego.

Odpowiednio wychowane i prowadzone staną się pełnoprawnymi członkami rodziny, zaangażowanymi w jej życie i zawsze gotowymi, by stanąć w jej obronie. Lata odpowiedniej selekcji i użytkowania sprawiły, że rottweilery stały się odważnymi, twardymi i pewnymi siebie psami.
Ch.PL KREON z Kuny, Ch.PL BESTA Dom Argosa i GARDA z Kuny
Ch.PL KREON z Kuny,
Ch.PL BESTA Dom Argosa,
GARDA z Kuny
Dlatego już od pierwszych dni należy jasno określić szczeniakowi jego miejsce w rodzinie (oczywiście ma to być miejsce ostatnie) i utrzymywać go w tym przekonaniu z żelazną konsekwencją. W przeciwnym razie może okazać się, że nasza rozkoszna dotąd kuleczka wyrosła na trudnego do opanowania tyrana – szefa rodzinnego stada, który rości sobie prawo do rządzenia wszystkimi. Skłonności do dominacji wykazują szczególnie samce, dlatego nie mając doświadczenia w wychowywaniu czworonogów nie decydujmy się na psa, który już od pierwszych tygodni życia przewodzi swojemu rodzeństwu.

Ch.PL BESTA Dom Argosa z ponem
Ch.PL BESTA Dom Argosa z ponem
Podczas pierwszych miesięcy wspólnego życia zabierajmy naszego szczeniaka wszędzie. Pokazujmy mu parki, samochody, windy. Prowadźmy w miejsca pełne ulicznego gwaru, ludzi i innych psów. Oczywiście jednym z najlepszych wyjść jest zabieranie malucha do psiego przedszkola, gdzie nauczy się odpowiedniego zachowania w obcym środowisku, ale odpowiednie ćwiczenia socjalizacyjne możemy przeprowadzać sami. Najważniejszą zasadą, o jakiej nigdy nie powinniśmy zapominać, jest nie trzymanie psa w izolacji. Rottweiler musi przebywać ze swoją rodziną nie tylko dlatego, by był szczęśliwy i zrelaksowany, ale przede wszystkim, by nigdy nie zapominał, że WSZYSCY domownicy są ważniejsi od niego i nikogo nie może lekceważyć.

Inteligencja jest cechą wyróżniającą tę rasę spośród dziesiątek innych i właśnie ona sprawia, że psy te są tak wymagające. Dlatego od samego początku kształtujmy intelekt podopiecznego tak, by przynosił nam korzyść. Uczmy naszego szczeniaka podstawowych komend już od pierwszego dnia.
FAMA z Kuny, MAGIC z Kuny i Ch.PL BESTA Dom Argosa
FAMA z Kuny i MAGIC z Kuny
oraz Ch.PL BESTA Dom Argosa
Organizujmy mu króciutkie lekcje i każdą z nich zakończmy wspólną zabawą. Tylko na pierwszy rzut oka rottweilery są poważnymi psami - tak naprawdę uwielbiają wszelkie igraszki, aportowanie i długie urozmaicone spacery. To typowi ludzcy partnerzy. Nie wystarczy po prostu wyjść z nimi do parku. Dla odpowiedniego rozwoju psychicznego i szczęścia muszą czuć i wiedzieć, że są nam potrzebne. Dlatego nie wahajmy się w wynajdywaniu naszemu psu coraz to nowych zadań. Szczęśliwy rottweiler to pies pracujący RAZEM z, a nie dla, właściciela. Zabierajmy naszego przyjaciela wszędzie, gdzie tylko możemy, pokazujmy mu świat i ciekawe zjawiska, zapoznawajmy go z innymi psami i zwierzętami.

Ch.PL BESTA Dom Argosa na treningu
Ch.PL BESTA Dom Argosa na treningu
W nawiązaniu szczególnej więzi z właścicielem pomogą lekcje profesjonalnego szkolenia. Psiak nauczy się wielu podstawowych komend, ale przede wszystkim będzie miał przeświadczenie dobrze wykonanego zadania. Oczywiście kursy szkolenia powinny być obowiązkowe dla wszystkich osobników mających zbyt wysokie mniemanie o sobie, a co za tym idzie, za niskie o właścicielu. Uważam, że szkolenie na poziomie podstawowym powinno być obowiązkowe nie tyle dla każdego rottweilera, co dla jego właścicieli. Nie oszukujmy się – to my mamy nauczyć się na takim kursie jak odpowiednio prowadzić psa i sprawić, by życie z nim nie było pełne obaw pt. „ciekawe co tym razem wyprowadzi z równowagi naszego psa”. Za wszelkie złe zachowanie psa odpowiada właściciel. Jeżeli ktoś nie ma czasu na odpowiednie kształcenie psa, nie jest konsekwentny i uważa, że rottweiler jest na tyle mądry, że wychowa się sam, lepiej żeby omijał osobniki tej rasy szerokim łukiem. W przeciwnym rasie może okazać się, że jego wesoły szczeniak trzyma żelazną ręką wszystkich domowników, z niezwykłą przebiegłością, a nawet agresją, sprawia, by tańczyli tak, jak im psisko zagra.

Rottweilery z hodowli z Kuny
Rottweilery z hodowli z Kuny
Wiele rottweilerów odnajduje swe powołanie w wielu dyscyplinach psiego sportu. Nie przeczę, że najlepiej sprawdzają się w obronie, stróżowaniu i tropieniu (to elita wśród psów obrończych), ale równie dobrze możemy udać się na kurs agility. Rottweilery to sportowcy pełną gębą!

Od małego przyzwyczajajmy psa do dotyku. Masujmy uszy, łapy zaglądajmy i delikatnie obmacujmy pysk, oczy, brzuch i pachy. Jest to bardzo przydatne przy wszelkich wizytach u weterynarza czy wystawach (dlatego prośmy o takie „macane oględziny” znajomych). Z odpowiednio przyzwyczajonym do tego typu czynności psem unikniemy nerwowych przepychanek, powarkiwania i manifestacji siły w gabinecie lekarskim czy na wystawowym ringu. Jeżeli mamy samca, którego mamy zamiar pokazywać na „psich pokazach”, koniecznie przyzwyczajmy go do kontroli jąder. Niestety przypadki, gdy psy na wszelkie zainteresowanie swoimi „czułymi miejscami” reagują agresją, są nader częste. Postarajmy się, by to niedopuszczalne zachowanie nigdy nie stało się udziałem naszego podopiecznego.

Rottweilery z Kuny i pon NALEWKA Kawalkada
Rottweilery z Kuny i pon NALEWKA Kawalkada

Pamiętajmy także o doskonałej pamięci tych psów. Nigdy nie zapominają o słabostkach właściciela. To właśnie sprawiedliwe i konsekwentne traktowanie jest fundamentem zaufania rottweilera do człowieka. Jeśli będziemy traktować podopiecznego niesprawiedliwie (np. puszczając mu płazem coś, za co do tej pory był karcony), sprawimy, że zacznie on wątpić w naszą pozycję lidera w stadzie. A stąd tylko krok do przepychanek o władzę, bo osobniki tej rasy nie boją się odpowiedzialności. Jeżeli zauważą, że przywódca stada nie radzi sobie, chętnie zajmą jego pozycję, a raz zdobytego przewodnictwa łatwo nie oddadzą. W oczach rottweilera, który zaczął być przywódcą stada, jego dotychczasowy lider stracił poważanie. Postawmy się na miejscu psa: „czy chcielibyśmy być kierowani przez osobę, której nie obdarzamy zaufaniem?”

MAGIC z Kuny
MAGIC z Kuny

Dlatego dobrze się zastanów, czy to właśnie Tobie powinien towarzyszyć rottweiler.

MYŚL JAK TWÓJ PIES!

Tekst: Katarzyna Jaroszyńska i Kamila Brodowska